Serwer – definicja, co to jest?

Serwer – co to jest?

Serwer to inaczej też zamiennie nazywany hostingiem, można określić jako specjalnie zbudowany i skonfigurowany komputer podłączony do sieci Internet codziennie przez całą dobę (24/7). Na serwerze można między innymi:

  • przechowywać swoje pliki oraz mieć do nich dostęp przez całą dobę, z każdego miejsca na świecie;

  • utworzyć internetową skrzynkę pocztową do celów prywatnych lub firmowych;

  • umieścić serwis internetowy.

Taki model komunikacji nazywany jest klient – serwer, gdyż to serwer zapewnia usługi dla klientów zgłaszających do niego żądania. Przedstawiając to obrazowo w dużym uproszczeniu, użytkownik za pomocą komputera oraz programu (wyszukiwarki) chcąc zobaczyć Twój serwis internetowy, wysyła żądanie do serwera, na którym znajdują się pliki postawionego serwisu. Serwer w odpowiedzi wysyła te pliki do użytkownika, co umożliwia mu zobaczenie Twojej witryny internetowej.

Serwer - definicja, co to jest? | Słownik | The Digital Marketing

Rodzaje serwerów

Serwery mają sporo zastosowań, co sprawia, że korzystamy z nich często, nawet nie wiedząc o tym. Serwery umożliwiają nam między innymi wysyłanie maili, oglądanie stron internetowych, słuchanie muzyki, czy pobieranie filmów. Najpopularniejszym z jego użyć jest hostingowanie serwisów internetowych, co nazywamy serwerem www. Serwer ten znajduje się na serwerze internetowym, czyli innymi słowy na komputerze podłączonym do Internetu, który posiada odpowiednie oprogramowanie umożliwiające tego typu usługi.

Drugim rodzajem serwerów jest serwer poczty elektronicznej, dzięki któremu możemy odbierać i wysyłać maile przy dodatkowym wsparciu połączenia z Internetem. Na serwerze pocztowym możemy założyć kilka skrzynek e-mail o tej samej nazwie, ale różnych domenach lub odwrotnie, np. “kontakt@thedigitalmarketing.pl”, “kontakt_2@thedigitalmarketing.pl”.

Trzecim powszechnie używanym rodzajem serwera jest serwer FTP. Serwer ten umożliwia wymianę plików z komputerami przy pomocy odpowiedniego protokołu komunikacyjnego. Bardzo często stosowany jest w przypadku aplikacji internetowych, gdyż musi się ona znajdować na serwerze aplikacji, aby użytkownik mógł pobrać jej zawartość.

Czy każdy komputer może być serwerem?

Oczywiście, natomiast nie każdy powinien. Profesjonalne serwery posiadają wiele zabezpieczeń, które zapewniają ich niezawodność. Z powodu ich ciągłej pracy powinny być umieszczone w specjalnych pomieszczeniach, gdzie jest zapewniona odpowiednia wentylacja i temperatura. Zapewnienie odpowiednich warunków dla serwera jest istotne dla jego stabilności, efektywności oraz żywotności. Serwery te posiadają także dodatkowe zasilacze oraz awaryjne zasilanie w przypadku braku zasilania sieciowego. Ponadto są one przystosowane do pracy ciągłej 24/7, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu oraz komponentom wysokiej jakości, jak np. duża ilość RAM, szybkie i pojemne dyski twarde oraz wydajne procesory. Wszystko to po to, aby serwer mógł wywiązywać się ze swojego zadania przez 24 godziny na dobę.