Strona internetowa – definicja, co to jest?

Strona internetowa – co to jest?

Strona internetowa (ang. web page) to inaczej też nazywana “strona www”, która jest jedną ze stron internetowych budujących serwis internetowy, składających się przynajmniej z 2 stron internetowych. Strona internetowa często jest także nazywania podstroną serwisu internetowego, który możemy wyszukiwać przy pomocy wyszukiwarek internetowych oraz otwierać przy pomocy przeglądarki internetowej. Strona internetowa zbudowana jest w większości z kodu HTML oraz może również zawierać różnego rodzaju grafiki, filmy, treści, czy hiperłącza do innych podstron serwisu lub plików, które pozwalają zaprezentować informacje na temat naszej firmy czy oferowanych produktów lub usług.

Strona internetowa - definicja, co to jest? | Słownik | The Digital Marketing

Czego użytkownicy oczekują od stron internetowych?

Tworząc stronę lub cały serwis internetowy, trzeba pamiętać, że tworzymy go dla użytkowników Internetu oraz potencjalnych klientów, a nie dla siebie. Celem tworzenia witryn internetowych jest oczywiście przede wszystkim zarabianie, dzielenie się informacjami, czy rozrywka, natomiast nadal te wszystkie działania ukierunkowane są na potrzeby użytkowników, o czym trzeba koniecznie pamiętać. Zawsze przed przystąpieniem do tworzenia nowego serwisu czy strony internetowej, należy zadać sobie kilka pytań, jak, np.:

  • jakich informacji poszukujesz oraz w jaki sposób?

  • jakimi informacjami mogę Cię zachęcić do odwiedzenia mojej strony?

Ilość powodów decydująca o odwiedzaniu stron internetowych jest nieograniczona, natomiast opiera się na dwóch głównych podziałach:

  • wykonanie czynności, akcji – zakup i sprzedaż produktu lub usługi, dokonanie rezerwacji, dołączenie do subskrypcji, wzięcie udziału w dyskusji, itp.;

  • poszukiwanie informacji, poddanie się informacjom – poszukiwanie interesujących treści zaspokajających potrzebę, wejście w interakcję z treścią wpisującą się w nasze zainteresowania.

Należy jednak pamiętać, że oba te podziały mogą być ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziaływać. Jedno może wspomagać drugie.

Biorąc pod uwagę powyższy podział, łatwo zauważyć, że obecnie projektując stronę internetową należy zwrócić szczególną uwagę na treść oraz jej merytoryczność i atrakcyjność dla użytkownika. W dzisiejszych czasach posiadanie serwisu internetowego, jako wizytówki firmy zawierającej wyłącznie dane kontaktowe, jak to jeszcze było i działało kilkanaście lat temu, to zdecydowanie za mało. Dzisiaj, aby zaistnieć w Internecie należy dzielić się nie tylko wiedzą, ale również swoim doświadczeniem. Każdego dnia miliony użytkowników Internetu i wyszukiwarki Google poszukują firm takich jak Ty, produktów czy usług jakie oferujesz lub po prostu zwyczajnie informacji na interesujących ich temat, które zaspokoją ich potrzeby. Na rynku online jest coraz to więcej konkurencji, więc jest jedna najważniejsza sprawa – WYRÓŻNIJ SIĘ!

Statyczna, a dynamiczna strona internetowa

W sytuacji, gdy celem serwisu jest pozostanie cyfrową wizytówką firmy to w tym przypadku statyczna strona internetowa jest w zupełności wystarczająca. Dokumenty HTML z zawartością strony są przechowywane pod własnym adresem URL na serwerze, a gdy użytkownik wprowadza adres internetowy strony w przeglądarce to są one wyświetlane, jako statyczny dokument HTML wyglądający dokładnie tak samo jak ten przechowywany na serwerze.

Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy strona regularnie musi otrzymywać nowe treści. W przypadku stron statycznych każdą zmianę na stronie internetowej trzeba wprowadzać ręcznie, natomiast w przypadku stron dynamicznych ten krok jest unikany ze względu na to, że przy każdym wywołaniu strony internetowej serwer generuje stronę internetową na świeżo. Dzięki temu rozwiązaniu serwer automatycznie dostosowuje zawartość strony do wersji zgodnej z jej ostatnią aktualizacją. Dynamiczne strony internetowe opierają się o ścisły podział układu i treści. Zarówno układ, jak i treść utrzymywane są na jednym serwerze, natomiast mogą zarządzane osobno, niezależnie od siebie. Dla przykładu dodając nową treść skupiamy się wyłącznie na tekście, gdyż układ strony jest odgórnie zaprogramowany.

Bardziej popularne i częściej używane przez właścicieli serwisów na rynku są dynamiczne strony internetowe, które wykazują dużo większą elastyczność i możliwość szybkiej modyfikacji, natomiast nie można zapominać, że każde rozwiązanie ma również swoje wady. Wszystkie strony statyczne oraz dynamiczne posiadają swoje wady i zalety, które niektóre z nich zostały przedstawione poniżej:

Strony internetowe statyczne

Zalety
  • tanie w obsłudze, ponieważ serwer ma za zadanie jedynie ją przechowywać;

  • szybkie wczytywanie, gdyż są ładowane bez żadnych zmian prosto z serwera;

  • nie wymagające częstych i skomplikowanych konserwacji.

Wady
  • wymagany program FTP w celu przesyłania dokumentów HTML na serwer sieciowy;

  • wyłącznie ręczne wprowadzanie zmian w dokumentach HTML;

  • wymagana wiedza programistyczna.

Strony internetowe dynamiczne

Zalety
  • duża elastyczność i możliwość dostosowania pod każdego z użytkowników;

  • zmiany na serwisie mogą być dokonywane bez posiadania dużej wiedzy programistycznej;

  • dostępny wygodny panel edycji;

  • dostosowują wybrane elementu strony pod użytkownika.

Wady
  • wymagany panel zarządzania CMS;

  • konfiguracja systemu CMS i serwisu wymaga znajomości języka programowania, jak np. PHP czy Perl;

  • serwis musi posiadać swoją dedykowaną bazę danych;

  • serwer, na którym znajduje się serwis musi posiadać więcej wolnego miejsca niż statyczne projekty stron.

Obu tym rozwiązaniom nie brakuje zarówno zalet, jak i wad, więc przed wyborem jednego z tych rozwiązań należy dokonać dokładnej analizy potrzeb. Nie zapominając oczywiście o patrzeniu w przyszłość i potrzebach ewentualnych dalszych modyfikacji i rozbudowy serwisu o kolejne funkcje. Wybierając wstępnie statyczny serwis w przyszłości możemy mieć problem z wdrożeniami nowych rozwiązań, które chcielibyśmy tam umieścić i wymagana będzie migracja serwisu ze strony statycznej na dynamiczną.

Na rynku istnieje wiele gotowych i bezpłatnych rozwiązań dynamicznych (WordPress, PrestaShop, itp.), które pozwalają na stworzenie prostego serwisu bez wygórowanych wymagań, jak i bardziej skomplikowanego dla wymagających, a przy tym nie utrudniając dalszego rozwoju w przyszłości i blokowaniu możliwości niektórych wdrożeń.