Strategia

Przykłady działań budowania social proof, jako sposobu na zwiększenie sprzedaży

Social proof jest jedną z najskuteczniejszych metod zwiększania sprzedaży. Z jego pomocą możemy zachęcić potencjalnych klientów do zaufania naszej marce i znacznie napędzić sprzedaż danej usługi czy produktu. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przedstawiam kilka przykładów, jak umiejętnie wykorzystać dowód społecznej słuszności do własnych celów marketingowych, aby zyskać zaufanie potencjalnych klientów i podkręcić sprzedaż.

Chwalenie się liczbą klientów

Oczywistym jest, że najbardziej przemawiają do nas liczby. Przeglądając na szybko tekst liczby czy pojedyncze cyfry przykuwają naszą uwagę bardziej od wszystkich liter. Warto to, więc wykorzystywać promując naszą markę. Na wielu stronach internetowych, czy też w reklamach pojawiają się informacje, co do liczby aktualnych i przede wszystkim zadowolonych klientów, a statystyki zdecydowane dodają nam wiarygodności. Odwiedzający nasz e-commerce po zobaczeniu ile osób korzysta już z danej usługi lub kupiło dany produkt, samoistnie również zainteresuje się kupnem.

Brand hero i ambasadorzy marki

Utożsamianie marki z celebrytą lub influencerem, który jest nam znajomy i mamy o nim dobre zdanie buduje nasze zaufanie oraz pewność, że dany produkt bądź usługa na pewno spełni nasze oczekiwania. Celebryci dla przeciętnego “Kowalskiego” mają spory autorytet, który możemy wykorzystać na naszą korzyść. Nie jest może najtańsze rozwiązanie, natomiast dobrze dobierając twarz naszej marki do grupy odbiorców możemy osiągnąć naprawdę dobre wyniki sprzedażowe oraz zbudować pozycję marki na długie lata.

Na podobnej zasadzie działa wykorzystanie naszych klientów, którzy poprzez oznaczanie naszej marki, np. w postach na Instagramie mogą zostać nieświadomie naszymi ambasadorami. Potencjalny klient przeglądając nasze kanały społecznościowe i widząc, jak dużo jest wzmianek o naszej marce ma poczucie, że może nam zaufać i być tak zadowolony, jak cała reszta, która się nami chwali.

Wspominanie o naszej marce w innych mediach i serwisach

Jeżeli nasza marka została zauważona czy doceniona przez jakiś magazyn lub zostaliśmy uwzględnieni w zestawieniu na blogach, w gazetach czy artykułach, warto jest się tym pochwalić zarówno obecnym klientom, jak i tym potencjalnym. Takie wzmianki doskonale świadczą o tym, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy. Takie wzmianki wzbudzają zaufanie marki i działają zdecydowanie na naszą korzyść.

Można to zastosować na serwisie internetowym, jak również na kreacjach reklamowych, czy też w newsletterze wysyłanym do klientów.

Potwierdzone opinie klientów

Co lepiej działa na potencjalnych klientów niż opinie osób, które już znają i korzystają z usług lub produktów naszej firmy? Chyba każdy przed zakupem jakiegoś produktu, wyborem hotelu, samochodu, a nawet lekarza zerknął do świata online, aby sprawdzić co sądzą inni, jakie są ich odczucia i ich zdanie na dany temat. Dzięki opiniom wiemy, czy na pewno warto jest zainwestować w to nasze pieniądze. Z tego też powodu zachęcajmy naszych klientów, aby dzielili się swoimi odczuciami o nas w Internecie (na naszym serwisie internetowym, w social mediach marki czy dedykowanych temu portalach do zbierania opinii). Widząc zamieszczane opinie użytkownik ma pewność, że ktoś przed nim poznał już naszą markę i jest z niej zadowolony lub też nie, czy może znalazł się w podobnej sytuacji.

Eksponowanie otrzymanych nagród zwiększa wiarygodność firmy

W chwili, w której zostaniemy szczególnie docenieni i otrzymamy nagrodę za naszą działalność czy za dużą liczbę zadowolonych klientów, warto wspomnieć o tym od razu na naszym serwisie internetowym oraz w social mediach, gdyż jest to dość skuteczny przykład budowania social proof, który niewątpliwie dobrze działa. Wszelkie nagrody branżowe, a w szczególności te rozpoznawalne, zwykle cieszą się sporą wiarygodnością, dlatego gdy tylko uda nam się dostąpić takiego zaszczytu dajmy o tym znać społeczności. W końcu takiego rodzaju nagrody nie są przyznawane za nic. Świadczy to o dobrze wykonywanej pracy, a co za tym idzie pomoże nam to przyciągnąć klientów.

Social proof w codziennym życiu – co nam umyka?

Skupmy się teraz na przykładach społecznego dowodu słuszności w życiu codziennym. W reklamach telewizyjnych czy na opakowaniach różnych produktów często spotykamy się ze wzmiankami lub zdjęciami otrzymanych nagród czy certyfikatów. W dzisiejszych czasach mamy większą świadomość tego, co kupujemy i zwracamy większą uwagę na na przykład: skład, który dotyczy produktów spożywczych, chemii domowej, kosmetyków, jak również wszelkich urządzeń. Często zdarza nam się zwrócić uwagę podczas zakupów na certyfikaty jakości, gdyż ufamy im i postrzegamy je jako tzw. “pewnik”. Taki certyfikat jest dla nas gwarancją, że dany produkt został wykonany z bezpiecznych i niezagrażających środowisku składników bez względu na to jakiego rodzaju produkt jest. Dzięki takiemu certyfikatowi mamy pewność, że produkt jest bezpieczny dla naszego zdrowia i życia.

Innym przykładem social proof z życia codziennego, który niewątpliwie działa na odbiorców jest pokazywanie aktualnej liczby klientów, którzy już zdążyli skorzystać z naszych usług lub zakupili nasz produkt. Wcześniej wspomniałem już, że liczby przykuwają naszą uwagę zdecydowanie bardziej, niż litery, dlatego też są bardziej przekonujące. Z tego względu też wielu producentów w swoich reklamach wykorzystuje statystyki, aby przyciągnąć nowych klientów. Jeżeli kilka tysięcy osób ma już dany produkt wierzymy, że musi on być naprawdę dobry i jest wart zakupu. W sklepach internetowych lub stronach typu Booking.com możemy spotkać się także z sytuacją gdzie w trakcie oglądania danego produktu czy hotelu otrzymujemy informacje ile osób ogląda ten produkt w tym samym czasie co my, lub jaki czas temu został on zakupiony lub w przypadku noclegów – kiedy ostatnio ktoś zarezerwował pokój. Ten sprytny zabieg podświadomie zmusza nas do szybkiego podjęcia decyzji. Nie chcemy przecież, aby ktoś sprzątnął nam okazję sprzed nosa, prawda?

Czy social proof jest warty tego całego zachodu?

Nadszedł czas na powiedzenie sobie, że społeczny dowód słuszności to bez wątpienia sprawna taktyka marketingowa, która umożliwia producentom i właścicielom firm zwiększyć grono odbiorców, przyciągnąć nowych klientów, a tym samym zwiększyć swoje dochody i zyskać większą popularność stworzonej marki. Nie zapominajmy o tym, że social proof to także swego rodzaju manipulacja procesem podejmowania decyzji i ma wpływa na to, jak postrzegamy daną markę oraz ich produkty / usługim, a ostatecznie również na zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *