Artykuł sponsorowany – definicja, co to jest?
Artykuł sponsorowany – co to jest?
Artykuł sponsorowany jest nieoczywistą i subtelną formą reklamy internetowej polegającej na publikacji profesjonalnego artykułu zawierającego merytoryczną i wartościową treść dla użytkownika w zewnętrznym serwisie internetowym, nie będącym naszą własnością (z wyłączeniem dedykowanych zalecz). Artykuł sponsorowany od tradycyjnego odróżnia umieszczenie w nim grafiki, logotypu lub linku promującego daną usługę lub produkt.
Zawartość merytoryczna takiego artykułu musi odnosić się do aktualnych i wzbudzających zainteresowanie odbiorców informacji. Artykuł sponsorowany nie może reklamować niczego w sposób nachalny, gdyż jego głównym zadaniem jest jedynie subtelne przyciągnięcie uwagi użytkownika i wywołanie w nim chęci bliższego zapoznania się z danym produktem lub usługą. Dlatego chcąc reklamować, np. buty motocyklowe można napisać artykuł o korzyściach i bezpieczeństwie wynikających z ich użytkowania. Zgodnie z obowiązującym prawem prasowym, artykuł sponsorowany musi być wyszczególniony wśród innych publikowanych tekstów poprzez zaznaczenie, że jest artykułem sponsorowanym, natomiast jednocześnie ważne jest, aby to oznaczenie nie było zbyt rzucające się w oczy, ponieważ może wywołać w odbiorcach dużą niechęć do zapoznania się z nim wynikającym z prowadzonych działań marketingowych.
Artykuły sponsorowane wykorzystuje się w Internecie nie tylko do pozyskiwania wysokiej jakości ruchu na docelowy serwis internetowy, ale również do budowania sieci wartościowych linków zewnętrznych.
Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?
Każda marka prowadząca działania content marketingowe posiada swój kreatywny flow. Zespół specjalistów tworzy treści, które są spójne z wizerunkiem marki i odpowiadają jej potrzebom, natomiast czy takie artykuły, które normalnie publikowane są na blogu wewnętrznym, będą nadawały się na artykuły sponsorowane?
Nie do końca. Przed rozpoczęciem tworzenia artykułu sponsorowanego trzeba dobrze zastanowić się nad jego tematem i treścią. Wbrew pozorom wybór tematu nie należy tutaj do najłatwiejszych zadań, gdyż istnieje wiele czynników decydujących o tym, który z nich sprawdzi się najlepiej. Aktualnie panujące trendy, technologie, liczba miesięcznych wyszukiwań danej frazy kluczowej, branża – każdy z tych elementów jest niezwykle istotny podczas wyboru odpowiedniego tematu. Oczywiście nie można zapominać o kliencie. Artykuł sponsorowany ma za zadanie promować daną usługę czy produkt, więc aby dobrze trafić z tematem należy możliwie dobrze zapoznać się z profilem potencjalnego klienta i zrobić jego bardzo dokładny research. Dostosowanie artykułu sponsorowanego do potencjalnego odbiorcy to zawsze klucz do sukcesu.
Każdy artykuł sponsorowany powinien zaczynać się od tzw. zajawki. Zajawka to nic innego jak kilka pierwszych linijek tekstu, które mają przykuć uwagę odbiorcy. Zajawka musi być merytorycznie atrakcyjna, dostosowana do naszej grupy docelowej i stawiająca pytania, na które czytelnik znajdzie odpowiedzi w dalszej części tekstu. To sprytny zabieg, który ma przekazać, o czym będzie artykuł, jednocześnie nie zdradzając wszystkiego.
8 zasad pisania artykułu sponsorowanego
Podczas pisania różnego rodzaju treści, a w tym między innymi treści marketingowych, nie trudno o słownikowe potyczki. Nie chodzi tylko o błędy ortograficzne, natomiast do tekstu lubią się również wkraść inne gafy, które potrafią wyrządzić niemałą szkodę.
Oto kilka złotych zasad, które pozwolą stworzyć dobry artykuł sponsorowany:
Artykuł sponsorowany powinien być napisany prostym i zrozumiałym dla grupy docelowej językiem, gdyż w przeciwnym razie czytelnik może się zrazić stopniem skomplikowania tekstu i najzwyczajniej opuścić stronę, uznając, że nic tu po nim. Artykuł sponsorowany to nie literatura naukowa, więc zdania wielokrotnie złożone i po brzegi wypchane trudnym słownictwem nie mają tutaj racji istnienia. Lepiej rozdzielić je na krótsze, a ciężkie wyrazy zastąpić takimi, które odbiorca będzie w stanie zrozumieć.
W drugą stronę również nie można przesadzać. Treść nie może być ubrana w język potoczny czy slang. Nadużywanie tego typu zwrotów sprawia, że taki tekst wygląda nieprofesjonalnie. Trzeba znaleźć złoty środek.
Oczywiście nie może zabraknąć także słownictwa typowego dla danej branży. Prosty język to jedno, natomiast artykuł sponsorowany nie może być napisany z punktu widzenia laika. Copywriter musi być specjalistą danej branży i znać żargon, który wpisuje się w konkretny sektor.
Zaleca się także używania strony czynnej. Zdanie w stronie czynnej wyrażone jest czasownikiem w formie osobowej, czyli bezpośrednio wskazuje na wykonawcę czynności, np. „Ten produkt ułatwił życie wielu użytkownikom”.
Kolejnym elementem prawidłowo napisanego tekstu jest używanie odpowiedniego czasu. W przypadku artykułów sponsorowanych będzie to głównie czas teraźniejszy, natomiast oczywiście używanie czasu przeszłego czy przyszłego nie jest zabronione. Niemniej jednak czas teraźniejszy powinien przeważać.
Bardzo ciekawym zabiegiem, o którym wielu marketingowców nie ma pojęcia, jest stosowanie twierdzeń afirmatywnych. W podświadomości czytelnika budują one przekonanie, że przedmiot artykułu JEST jakiś, a nie NIE JEST jakiś. Bardziej przekonująco brzmi: „Oprogramowanie nie zajmuje dużo miejsca” niż „Oprogramowanie zajmuje mało miejsca”.
Istotna jest również forma, w jakiej należy zwracać się do czytelnika. Powinno się unikać bezpośrednich zwrotów, takich jak „Jeśli kupisz ten produkt, to…”. Te formy są wskazane w postach na bloga wewnętrznego czy landing page’ach, natomiast podczas pisania artykułu sponsorowanego powinno się stosować formy bezosobowe.
Na sam koniec bardzo ważna zasada – artykuł sponsorowany jest formą reklamy, jednak bardzo ważny jest obiektywizm. Podczas pisania nie powinno się nachalnie reklamować danego produktu czy usługi.
Model AIDA w artykułach sponsorowanych
Artykuł sponsorowany, jak już wiadomo to forma reklamy i jak każdy rodzaj działań marketingowych musi być dokładnie przemyślany. W przypadku artykułów sponsorowanych niezwykle przydatnym staje się model AIDA, który jest zestawem pożądanych reakcji klienta. Model AIDA został stworzony przez amerykańskiego doradcę marketingowego E. St. Elmo Lewis’a na początku XX wieku. To przepis na udaną strategię marketingową, który stosowany jest już od ponad stu lat. Chyba nie ma drugiego tak ponadczasowego podejścia do reklamy.
A – Attention, czyli zwrócenie uwagi
To zdecydowanie najtrudniejsza część, lecz z drugiej strony najważniejsza. Czytelnik musi być zaintrygowany już od pierwszego zdania, a jego zainteresowanie nie powinno maleć wraz z kolejnymi linijkami tekstu. Warto postawić na chwytliwe nagłówki, które stanowią zarówno rozwiązanie danego problemu, jak i są naładowane emocjonalnie.
I – Interest, czyli zainteresowanie
Jeśli czytelnik zwrócił uwagę na artykuł, to wyśmienicie. W tym momencie należy go zainteresować szczegółami. Najczęściej stosuje się statystyki, które dodają tekstowi wiarygodności. Warto również sformułować odpowiedzi na potencjalne pytania klienta. Tu ważny jest dokładny research. Poza samą treścią należy również zadbać o przejrzystość artykułu, aby był atrakcyjny nie tylko merytorycznie, ale również wizualnie.
D – Desire, czyli wzbudzenie pożądania
Nie chodzi tu o zwykłe zachwalanie produktu czy usługi. Taki zabieg będzie bezużyteczny z punktu widzenia czytelnika. Wzbudzenie pożądania polega na ukazaniu promowanego produktu lub usługi w kontekście korzyści, jakie użytkownik otrzyma po zdecydowaniu się na zakup. Dobrym pomysłem jest przedstawienie odpowiedzi na potencjalne problemy konsumenta.
A – Action, czyli działanie
Ostatni etap zamykający ścieżkę reakcji klienta ma go już zachęcić do działania. Jest on bardzo często pomijany, a to poważny błąd, szczególnie w przypadku artykułów sponsorowanych, których celem jest konwersja. W tej części najlepiej odpowiedzieć na pytanie „Co ma zrobić klient, aby dokonać zakupu?”.