SEO

Content, czyli nieodłączny element pozycjonowania stron

“Content is King” w pozycjonowaniu stron internetowych nie traci na znaczeniu od kilku lat, a także same informacje udostępniane przez giganta z Mountain View wyraźnie wskazują, że content jest obecnie najistotniejszą kwestią w walce o wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Bez żadnych wątpliwości content marketing stał się podstawowym elementem każdej przemyślanej strategii SEO. Oczywiście pamiętajmy o tym, że w procesie pozycjonowania serwisów oraz sklepów internetowych jest tylko jednym z działań, które należy brać pod uwagę.

Czym jest ten content?

Contentem nazywamy zawartość całego serwisu internetowego, poprzez który rozumiemy między innymi nagłówki, teksty, pliki graficzne, infografiki, wideo, itp. Do contentu zaliczamy zarówno treści blogowe, jak i wszelkie informacje dotyczące przedstawianej oferty (opisy kategorii i produktów lub usług, cenniki), informacji na temat firmy i same dane kontaktowe.

Content jest na tyle szerokim pojęciem, że nie sposób wrzucić wszystkich jego rodzajów do jednej kategorii. Poza tym, każdy z nich wymaga innego podejścia i zastosowania różnych metod, które będą miały za zadanie wpłynąć na poprawienie widoczności danej strony internetowej. Content możemy podzielić na dwie główne kategorie – content statyczny i content dynamiczny.

Content statyczny

Jako content statyczny należy rozumieć wszelkie informacje dotyczące marki i jej oferty. Poszczególne rodzaje tego typu różnią się przede wszystkim ich rolą, potencjałem sprzedażowym i wpływem na wyniki SEO. Do contentu statycznego zaliczamy między innymi:

Teksty na stronie głównej i ważnych podstronach najwyższego poziomu

Podstawowy content to wszelkie informacje widoczne tuż po jej wczytaniu. W przypadku większości stron głównych są to informacje na temat marki, nowej oferty oraz informacje kontaktowe. Zawartość takich stron musi być przyjazna dla odwiedzających i zoptymalizowana pod kątem SEO. Nie bez znaczenia jest to kwestia odpowiedniej prezentacji contentu, gdyż pełni tutaj rolę wizerunkową danej marki.

Opisy kategorii

W przeciwieństwie do opisu konkretnego produktu, opisy kategorii dają dużo większe możliwości. Tego typu opisy to w większości obszerne treści, w których mamy możliwość umieszczenia wartościowych i ogólnych fraz kluczowych, dzięki czemu są jednymi z podstawowych metod pozyskiwania ruchu organicznego w e-commerce. Opisy kategorii najczęściej dzielone są na dwie części – krótką, znajdującą się ponad oferowanymi produktami oraz długą, znajdującą pod prezentowanymi produktami.

Opisy produktów

Rodzaj contentu bez którego dobrze nie funkcjonuje żaden e-commerce. Dzięki właśnie tym opisom dowiadujemy się wszystkiego na temat danego produktu, a sprzedażowy język korzyści w tych opisach ma zachęcić użytkownika do zakupu tego produktu. Opisy produktów w przypadku e-commerce są szczególnie ważne z punktu pozycjonowania stron internetowych, gdyż to ich treść wyświetlana jest w wyszukiwarce.

Oferta i cennik

Content związany bezpośrednio z opisem ofertą i cennikiem nie przekłada się co prawda w znaczącym stopniu na pozycjonowanie, natomiast jest podstawowym elementem sprzedażowym na serwisie internetowym. To tutaj właśnie w pierwszej kolejności potencjalni klienci kierują wzrok i poszukują informacji o naszej ofercie.

Meta opisy

Rodzaj contentu, którego nie może zabraknąć na żadnym serwisie internetowym i jego wszystkich podstronach. Mowa tutaj o meta title oraz meta description wyświetlanych w organicznych wynikach wyszukiwania. Opisy te mają za zadanie zwrócić uwagę użytkowników oraz nakłonić ich do kliknięcia właśnie w wynik wyszukiwania kierujący do naszego serwisu.

Content dynamiczny

O ile w przypadku wcześniej poruszanych treści ich zawartość zmienia się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach to content dynamiczny cechują się sporą zmiennością. Content dynamiczny na za zadanie na bieżąco angażować i przyciągać do siebie użytkowników, a przy tym wpływać na wyniki organiczne danej strony internetowej. Do rodzajów contentu dynamicznego możemy zaliczyć:

Wpisy blogowe

Blog wewnętrzny to podstawa każdej strategii związanej z wykorzystaniem contentu w pozycjonowaniu organicznym. O ile kilkanaście lat temu blogi pełniły funkcję osobistych pamiętników, tak teraz z biegiem czasu stały się jednym z głównych źródłem pozyskiwania ruchu. Narzędzie to jest doskonałym sposobem na budowanie swojej marki i autorytetu jako eksperta swojej branży.

Pliki graficzne i infografiki

Zdjęcia, grafiki i infografiki może nie angażują tak, jak odpowiednio przygotowane treści, natomiast z pewnością zwrócą uwagę i pomogą poruszyć wyobraźnię. Ponadto, grafiki są jednym z najważniejszych elementów wpływających na komfort korzystania z serwisów internetowych. Bez względu na to, o jakiej tematyce jest strona internetowa to sama treść bez plików graficznych, zdjęć, czy infografik odstrasza i utrudnia czytanie. Pliki graficzne to także znakomity pomysł na zaangażowanie potencjalnych klientów, gdyż dzięki infografiką możemy w przyjemny sposób wizualizować dane liczbowe i statystyki.

Wideo

Materiały wideo to zdecydowanie największy hit ostatnich czasów, co między innymi widać bardzo dobrze po trendach w Social Media. Rozwijają się takie platformy jak YouTube, Insta Stories, czy królujący w ostatnim czasie TikTok. Trend ten dotyczy również sprzedaży e-commerce, co potwierdzają badania wskazujące tą formę marketingu, jako jedną z bardziej wpływowych na wzrost sprzedaży. Tworząc materiały wideo koniecznie należy pamiętać, że każdy materiał wideo, a w szczególności reklamowy musi dostarczyć użytkownikom jakiejś konkretnej wartości, która skłoni ich ku zakupowi.

Dlaczego content stanowi istotny element pozycjonowania?

Dobrze zoptymalizowany i wysokiej jakości merytoryczny content od dłuższego czasu bezpośrednio przekłada się na skuteczność pozycjonowania organicznego. Ciągły wpływ na rosnące znaczenie contentu w pozycjonowaniu stron mają przede wszystkim wprowadzane nowe aktualizacje algorytmu Google, które doceniają unikalne autorskie treści. Wartościowy, unikalny i merytoryczny content powinien być elementem każdej strategii, nie wyłącznie SEO, ale także w rozumieniu szeroko pojętego digital marketingu.

Merytoryczna treści na dany temat to przede wszystkim odpowiedź na zadawane przez użytkownika Google pytanie. Dostarczając mu ciekawych odpowiedzi na interesujący go temat, edukujemy sobie potencjalnego klienta, budujemy swoja markę i autorytet na rynku w swojej branży, co ostatecznie będzie się przekładało na sprzedaż. Dodatkowo, gdy w takiej treści umieścimy odpowiednie frazy kluczowe to zwiększymy widoczność organiczną danej strony internetowej.

Podsumowując, content odgrywa ważną rolę w przypadku pozycjonowania organicznego, gdyż:

 • daje możliwość zamieszczenia na serwisie fraz kluczowych wpisywanych przez użytkowników Google i powiązanych z naszą ofertą;

 • informuje algorytmy Google i jego użytkowników, o czym jest Twój serwis internetowy;

 • pozwala zbudować wizerunek eksperta w swojej branży;

 • interesujące i merytoryczne treści zachęcają użytkowników do spędzenia większej ilości czasu na serwisie internetowym;

 • dzięki interesującym treściom można zdobyć nowych followersów w mediach społecznościowych, gdzie będą informowani o nowych wpisach blogowych.

Jak tworzyć content, który wspiera SEO?

Istnieje wiele zasad i technik odnośnie tworzenia treści w przypadku konkretnych rodzajów serwisów internetowych, natomiast jednymi z najważniejszych i uniwersalnych są:

 • stosowanie nagłówków H1-H6;

 • poprawność gramatyczna i stylistyczna;

 • stosowanie słów kluczowych w sposób naturalny bez nadużyć;

 • wykorzystywanie pogrubień ważnych miejsc w tekście, co będzie zwiększało komfort czytania;

 • umieszczanie elementów interaktywnych, jak przyciski CTA i linkowania wewnętrzne, aby zachęcić użytkownika do zapoznania się głębiej z danym produktem lub usługą oraz wydłużyć jego czas przebywania na serwisie;

 • wykorzystanie różnego rodzaju contentu, zarówno statycznego, jak i dynamicznego w celu stworzenia interesującego dla użytkownika miejsca.

W jaki sposób wysokiej jakości content wpływa na SEO?

Pomimo iż wielu specjalistów z branży twierdzi, że SEO i content marketing są zupełnie odmiennymi strategiami to nie sposób nie zauważyć, że od dłuższego czasu są ze sobą mocno powiązane. Wysokiej jakości unikalny content wpływa przede wszystkim na:

 • większą ilość odwiedzin – dobrze optymalizowany content przekłada się bezpośrednio na liczbę odwiedzin z organicznych wyników wyszukiwania;

 • zwiększenie współczynnika CTR – im ciekawsze i lepiej zoptymalizowane treści publikujemy na serwisie, tym użytkownicy częściej klikają w nasze wyniki organiczne. Wysokie współczynniki CTR mogą wpływać na osiąganie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania Google;

 • dłuższy czas sesji – długi czas spędzany przez użytkowników na serwisie wskazuje na wartościowy content, który jest doceniany przez algorytmy Google;

 • budowanie bazy linków przychodzących – merytoryczny i dopracowany content jest chętnie udostępniamy dalej przez użytkowników. To jedna z najlepszych organicznych metod na pozyskiwanie do serwisu wysokiej jakości linków przychodzących;

 • lepszy User Experience – wygoda użytkowania serwisu ma dla algorytmów Google coraz większe znaczenie, co jasno wskazuje między innymi uczynienie z Core Web Vitals wskaźnika rankingowego. Przemyślana architektura informacji i optymalizacja contentu pozwala zwiększyć pozytywne odczucia użytkowników poruszających się po naszym serwisie;

 • zaufanie Google – regularne publikacje nowych i aktualizacja unikalnych treści docierają nie tylko do użytkowników, ale również do algorytmów Google, które również je doceniają.

Podsumowanie

W digital marketingu mówi się już od dłuższego czasu, że “Content is King”, a określenie to nie traci wcale na wartości. Jego rola od dawna jest niezaprzeczalna, a wraz z każdą aktualizacją algorytmów Google tylko się w tym utwierdzamy. Unikalny i merytoryczny content zawsze pozostanie istotnym elementem każdego serwisu internetowego, a zwłaszcza przy obecnej dynamice rynku online i stale rosnącej konkurencji. Pamiętajmy jednak, że pozycjonowanie stron to nie tylko content, pomimo iż jest jego ważnym elementem. Na sukces strategii pozycjonowania wpływa wiele czynników, jak link building, optymalizacja techniczna, czy User Experience. Dopiero to kompleksowe podejście sprawi, że będziesz miał szansę na wysokie pozycje pod interesujące Cię frazy kluczowe.

Autor: Przemysław Zimny Przemysław Zimny LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *