Jak przygotować się do reklamy w sieci wyszukiwania Google Ads?
Przygotowanie do kampanii tekstowej Google Ads w sieci wyszukiwania Google jest niezwykle ważne, ponieważ maksymalizuje nasze szanse powodzenia jeszcze przed jej uruchomieniem. Wstępne prace możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć je specjalistom, którzy obsługują naszą stronę i tym, którzy mają prowadzić kampanię. Działania na koncie Google Ads powinny być wsparte zaplanowanym i rynkowym budżetem oraz skutecznym serwisem internetowym.
Budżet kampanii Google Ads
…. powinien być przede wszystkim RYNKOWY. Reklama Google Ads polega na aukcji w czasie rzeczywistym. Licytujemy się z innymi reklamodawcami, a wygraną jest wyświetlenie reklamy na górze pierwszej strony wyników wyszukiwania Google. To znaczy, że rynek w postaci naszych konkurentów decyduje o tym, ile zapłacimy za kliknięcie w reklamę. Koszt pojedynczego kliknięcia w reklamę określamy skrótem CPC. Rekomenduję wyestymowanie śr. CPC przed uruchomieniem reklamy, ponieważ dzięki temu będziemy mogli określić RYNKOWY budżet, który umożliwi nam rywalizację z konkurencją i zagwarantuje przetwarzanie odpowiedniej ilości danych, a przez to dynamiczną optymalizację, która pozwoli nam pozyskiwać ruch wysokiej jakości i osiągnąć satysfakcjonujący zwrot z nakładów na reklamę.
Dobór słów kluczowych
Załóżmy, że posiadamy wypożyczalnie samochodów osobowych we Wrocławiu. Na naszym serwisie internetowym mamy ofertę naszej wypożyczalni. Teraz musimy odnaleźć w naszej ofercie frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google szukając usług, które my im chcemy dostarczyć:
- wypożyczalnia samochodów wrocław
- wynajem aut wrocław
- wynajem samochodów wrocław
- wypożyczalnia samochodów
- wynajem aut
- wynajem samochodów
To wszystko, nie ma co tracić czasu na ręczne wypisywanie dziesiątek słów kluczowych. Pamiętajmy, nie przygotowujemy teraz fraz, do struktury kampanii tylko chcemy oszacować CPC. Tyle słów kluczy wystarczy, ponieważ w Planerze Słów Kluczowych po pierwsze otrzymamy rekomendacje, a po drugie zastosujemy dopasowanie przybliżone. Cytując support Google:
,,Dopasowanie przybliżone umożliwia wyświetlanie reklam w kontekście wyrażenia, które jest identyczne ze słowem kluczowym, jest do niego podobne oraz jest jego odmianą w liczbie pojedynczej lub mnogiej, formą z błędami pisowni, synonimem, formą fleksyjną (np. podłoga i podłogowe), pokrewnym wyszukaniem i inną powiązaną odmianą’’
Planer Słów Kluczowych Google
Planer Słów Kluczowych Google to narzędzie do przygotowania kampanii, które znajdziecie na swoim koncie reklamowym Google w zakładce “narzędzia” sekcja “planowanie”.
Propozycje słów kluczowych
Często możemy nie zdawać sobie sprawy po jakich słowach kluczowych użytkownicy szukają naszych usług. Teoretycznie ta sama usługa może być wyszukiwana za pomocą kilkuset różnych haseł, a pod każdym hasłem może być kilkaset różnych intencji. To znaczy, że podczas prowadzenia kampanii nie warto zastanawiać się za długo nad semantyką, tylko zaufać dobrze skonfigurowanej analityce internetowej. Wracając do planera:
Wpisałem 6 słów kluczowych i dostałem 1 500 kontekstowych propozycji. Dodajemy od kilku do kilkudziesięciu fraz, które będą zgodne z naszymi usługami. Przypominam, nie projektujemy kampanii, lecimy po kolei tylko zwracamy uwagę, żeby nie zaznaczyć np. wypożyczalni motorówek, wynajmu bmw, samochodów dostawczych (jeżeli nie mamy we flocie), czy frazy brandowej konkurenta (możemy się wyświetlać po nazwach konkurencji, ale to temat na inny artykuł).
Prognoza kampanii
Z automatu Google ustawia strategię ustalania stawek na maksymalizuj liczbę kliknięć. W tym przypadku podajemy budżet dzienny i Google dostosowuje CPC do naszego budżetu. Jednak my tego nie chcemy, ponieważ chcemy poznać rynkowe CPC, a dzięki temu budżet który umożliwi nam skuteczną rywalizację z czołówkę. Wybierając maksymalizację kliknięć to my podajemy budżet, a przecież nie o to nam chodzi. Po zmianie widok wygląda następująco:
Następnie niebieski suwak na wykresie przesuwamy do momentu połączenia osi Y z osią X. Jak widzimy średni koszt kliknięcia reklamy na dobrej pozycji wynosi około 3 zł. W tym przypadku rekomendowałbym budżet minimalny na poziomie 3 000 zł miesięcznie. Taka kwota umożliwia dynamiczną optymalizację kampanii oraz pozyskiwanie ruchu o wysokiej jakości.
Jakość strony docelowej
Wynik jakości wpływa ma bezpośredni ranking reklamy. To znaczy, że wysokość stawki jest jednym z wielu czynników biorących udział w licytacji. Za to wynik jakości obliczany jest na podstawie trzech współczynników, a jednym z nich jest jakość strony docelowej. Podsumowując, Twój serwis internetowy ma pośredni wpływ na to, na której pozycji wyświetli się Twoja reklama. W dużym uproszczeniu, jeżeli Twój konkurent ma lepszy serwis to albo będziesz wyświetlał się niżej albo będziesz płacił więcej za wyświetlenie na tej samej pozycji, czyli będziesz nadrabiał stawką.
Przede wszystkim strona docelowa, na którą pokierujesz użytkownika po kliknięciu powinna być spójna z reklamą i wyszukiwanym przez niego hasłem. Jeżeli szukał sukienki wiosenne to kierujesz go na stronę podkategorii z takimi rodzajem sukienek, a nie np. na stronę kategorii odzież damska, czy na stronę główną. Poza tym strona ma być dostosowana do urządzeń mobilnych i szybka, ale to powinieneś już wiedzieć 😉